صفحه اصلی / متفرقه / چگونه کینه را دور بریزیم

چگونه کینه را دور بریزیم

اگر از دست کسی دلخور باشید و این دلخوری طولانی شده باشد، احتمالاً یکی از عبارت های زیر را در اینترنت سرچ کرده اید که چگونه کینه را دور بریزیم؟ راه های از بین بردن کینه چیست؟چگونه دلمان را از کینه پاک کنیم؟ و یا حتی دعا برای از بین بردن کینه چیست؟چگونه کینه ای نباشیم؟


اول از همه به شما تبریک میگوییم که میخواهید کینه را دور بریزید و به خودتان کمک کنید که وقت و انرژی تان را سر موضوعی که تمام شده تلف نکنید و از این به بعد اعصابتان آرام باشد و شب ها به راحتی بخوابید

چگونه دلمان را از کینه پاک کنیم

موضوع ناراحتی خود را مو به مو روی کاغذ بنویسید وسپس پاره کنید

از چه دلخورید؟ چه کسی شما را ناراحت کرده؟ سر چه موضوعی بهم ریختید؟ بنویسید… احساسات خود را مو به مو بنویسید، اگر یادتان می آیند ساعت و تاریخ و مکان روزی که ناراحت شدید را هم بنویسید. خود را تخلیه کنید. شما روی کاغذ آزادید…هر درد و دل، ناراحتی و فحش ناجوری که یادتان می آید بنویسید سپس کاغذ را پاره کنید یا بسوزانید چون قرار نیست کسی به جز شما این نوشته ها را بخواند.

اینکار چه فایده ای دارد؟ اول اینکه به شما کمک میکند خودتان را تخلیه کنید و حرفهایی را که به هیچ کس نمیتوانید بگویید بازگو کنید. دوم اینکه به شما کمک میکند بدانید اصلا چرا دلخورید؟ شاید علت ناراحتی شما اصلاً دیگران نبودند، دستپاچگی یا اتفاق بوده و سرزنش کردن خودتان بی فایده است. اگر برای جاری کوچکتان گردنبند خردیدند و برای شما نخریدند بهتر است به جای کینه، کمی به این فکر کنید که شاید زمان شما دست خانواده همسرتان خالی بوده و برخلاف میل باطنی شان نتواستند برایتان کادو بخرند.

جای خود را عوض کنید

اگر دوستتان از اینکه کسی پشت سرش بدگویی کرده ناراحت است به او چه میگفتید؟ اگر کسی برایتان درد و دل میکرد و موضوع ناراحتی اش دقیقاً موضوع ناراحتی شما بود چه میکردید؟ چگونه آرامش میکردید؟ جای خود را با مخاطبتان عوض کنید و اجازه دهید کمی از حرفهایی که به دیگران میزنید به خودتان بزنید. به قول معروف یک سوزن به خودتان و یک جوالدوز به دیگران بزنید. با خودتان صحبت کنید شما بیشتر از هر کتاب و مشاوری میتوانید خودتان را آرام کنید.

ساعت بزنید

میدانید چه انرژی و وقت زیادی را صرف کینه و نشخوار ذهنی می کنید؟ قطعاً نمیدانید… اگر میدانستید در این صفحه نبودید.

در اینجا قصد اصلاح و نصحیت نداریم خودتان را آزاد بگذارید و به اتفاقی که برایتان افتاده فکر کنید به کنایه نیش دار مادرشوهرتان و غیبتی که پشت سرتان شده، هر چقدر که میخواهید اتفاقات را در ذهنتان بچرخانید. شما فقط یکبار زخم خوردید میتوانید بارها روی زخم تان نمک بپاشید.

تنها کاری که باید بکنید این است که یک دفترچه کوچک همراه داشته باشید و ساعت بزنید. دقیقا بنویسید از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ به کنایه دیشب مادرشوهرم فکر کردم. بنویسید… فقط بنویسید. برای یک هفته اینکار را انجام دهید. تنبلی نکنید. شما در ذهن تان نمیتوانید جمع و تفریق کنید، حتما باید روی کاغذ باشد، این را بدانید که کم رنگ ترین جوهرها از قوی ترین حافظه ها ماندگارترند. در پایان هفته نتیجه شگفت آور است. اگر بدانید روزی چند ساعت برای این افکار وقت میگذارید و خودتان را اذیت میکنید، به زودی در رفتارتان تجدید نظر خواهید کرد. میتوانید روزی یک ربع یک ربع از زمان فکر کردنتان کم کنید تا زمانی که عادت کنید دیگر به این موضوعات فکر نکنید.

کمی مایل به خاکستری ببینید

شاید برای این حرف کمی زود باشد اما میتوانید گوشه چشمی به خوبی های طرف مقابلتان داشته باشید، در واقع بهتر است آدم ها را سیاه یا سفید مطلق نبینید، آیا کسی که به شما بدی کرده، تا به حال کار خیری برایتان انجام نداده؟ یا قرار نیست در آینده انجام دهد؟ فکر کردن به خوبی های فرد مقابل، به شما کمک میکند که از نقش قربانی بودن خارج شوید و او را مثل جلاد نبینید. اگر همه انسان ها را خاکستری یعنی مجموعه ای از خوبی ها و بدی ها کنار هم ببینید ممکن است دیگر خیلی از دستشان ناراحت نباشید. به خودتان نگاهی بیندازید آیا شما خوب مطلق هستید؟ فراموش نکنید که گل بی خار خداست.

چگونه کینه را دور بریزیم

در ذهن خود نشخوار نکنید

چطور می توانید کینه را فراموش کنید؟ نشخوار ذهنی نکنید بارها و بارها آن کنایه نیش دار را در ذهنتان مرور نکنید. اگر یک فیلم مزخرف ببینید و در پایان فیلم بگویید چه فیلم بدی بود، بیخود وقت گذاشتم و این را دیدم آیا فیلم را به عقب برمیگردانید تا دوباره ببینید؟ البته که نه! پس چرا اینکار را با خاطرات آزاردهنده خود میکنید. چرا صحنه ای را که به شما حرف بدی زدند یا با کنایه صحبت کردند بارها در ذهن خود مرور میکنید؟ اینکار کمکی به حل مشکل نمیکند بدانید که اگر خودتان جلوی این افکار را نگیرید هیچکس دیگر نمیتواند بگیرد.

اجازه بدهید بگوییم چرا همچنان کینه ای هستید

چون برایتان امتیاز دارد، وقتی کینه ای باشید خود را در نقش قربانی می بینید. قربانی چه ویژگی هایی دارد؟ قربانی مسئولیت کارها و اتفاقات خود را به دوش دیگران می اندازد.شوهرتان زن دوم گرفته و شما از مادرشوهرتان کینه به دل گرفتید که پسرش را اینطور تربیت کرده؟ چرا نقش خودتان را این وسط نمی بینید؟ امتیاز دیگری که میتوانید از کینه بگیرید دلسوزی و ترحم دیگران است. اینکه شما هیچ تقصیری نداشتید و آنها این بلا را سر شما آوردند.دیگران دلشان برای شما میسوزد و شما احساس خوبی دارید چون در حال محبت کردن به شما هستند! امتیاز دیگر کینه ای بودن جلب توجه دیگران است اینکه قصه ای از زندگی دردآور خود داشته باشید و تعریف کنید باعث میشود همیشه عده ای دور شما جمع شوند و به شما توجه کنند و دلداری تان بدهند. شما چه امتیازی از کینه خود میگیرید؟

یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید که دیگران را ببخشید نه به این خاطر که لایق ببخشش اند به خاطر اینکه شما لایق آرامشید , یا اینکه تصمیم بگیرید از مزایای کینه (در بالا به آن اشاره کردیم)، استفاده کنید و محبت لحظه ای دیگران را داشته باشید

انتخاب با شماست

اگر با تکنیک های بالا آرام نشدید

می توانید به فایل صوتی زیر گوش دهید. این فایل ۴۵ دقیقه ای درمورد از بین بردن کینه از قلبتان صحبت میکند

میتوانید فایل صوتی زیر را تهیه و گوش کنید، این فایل به شما کمک میکند تا:

کینه را دور بریزید

شب ها راحتتر بخوابید و فکرتان آزاد شود

به خدا اعتماد کنید و بدانید هر کس ذره ای بدی کند آن را می بیند

خودخوری نکنید و از دست خود عصبانی نباشید

میتوانید به نمونه ای از این فایل گوش کنید:

قیمت این فایل تنها ۱۵۰۰۰ تومان است

۱۵۰۰۰ تومان به اندازه قیمت سه جفت جوراب!

این فایل به شما کمک میکند از شر افکار مزاحم و خودخوری آزاد شوید

شما به اندازه ۱۵۰۰۰ تومان هزینه میکنید اما نتیجه آن را یک عمر می بینید

 

یک دیدگاه

  1. باهرکسی دوستی میکنم توچندروزخیلی گرمم ولی کم‌ کم سردمیشم ازلحاظ کاری هم همینطورم زودحرف دیگران به دل میگیرم زودکینه اییم سخت فراموش میکنم حتی خانواده دوستندارم اینطوری بشه زودجمع کردنش هم برام سخته چون کینه اییم راهنماییم کنیدلطفاخسته ام ازاینکارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی تلگرام