صفحه اصلی / متفرقه / من خیلی حسودم چیکار کنم؟

من خیلی حسودم چیکار کنم؟

چیکار کنم حسود نباشم؟ چیکار کنم حس حسادتم کم بشه؟ من خیلی حسودم چیکار کنم؟ و…ده ها عنوان دیگر عناوینی هستند که هر روز در اینترنت جستجو می شوند.

حسادت یک احساس منفی است که باعث میشود از خوشبختی و موفقیت دیگران ناراحت شویم و در قلب مان بدبختی آنها را آرزو کنیم.

برای از بین بردن حسادت هم باید روی فکر خود کار کنید و هم تمرین عملی انجام دهید. مثلاً یک شناگر اگر صدها صفحه کتاب و جزوه برای آموزش شنا خوانده باشد تا در آب نپرد شنا کردن را یاد نمیگیرید.

تمرین های عملی از بین بردن حسادت در هفت روز

برای کار کردن روی فکر خود،موارد زیر را به یاد داشته باشید:

قبول کنید که گاهی واقعاً استحقاقش را نداشتید

تلخ است اما بهتر است کمی واقع بین باشید، شاید دیگران برای به دست آوردن چیزهایی که الان دارند، کارهایی کردند که شما نکردید و حاضر هم نیستید بکنید. مدرک بالاتر،شغل بهتر،خانه بزرگتر و… چیزهایی هستند که احتیاج به سعی و تلاش دارند، آیا شما هم نهایت تلاش خود را برای بدست آوردنشان کرده اید؟

شما روزهای سخت درس خواندن پزشکی را که الان روزی…تومان درآمد دارد را دیده اید؟ یا حتی احیاناً یکی از کتاب های سنگین پزشکی را مطالعه کرده اید؟ و یا در شب بیداری های شیفت شب کارمندی که الان خانه بزرگی دارد حضور داشتید؟

هر سکه ای دو رو دارد

بدانید که همه چیز آن طوری نیست که شما میبینید.هر سکه ای دو رو دارد. اگر با دیدن چهار تا عکس و یک استوری در اینستاگرام تصور میکنید دوستتان چقدر خوشبخت است که دیشب با همسرش به رستوران رفته و پیتزا خورده و شما چقدر بدبختید که همسرتان یکسره سرش شلوغ است و وقت ندارد! بدانید که نباید ظاهر زندگی دیگران را با باطل زندگی خود مقایسه نکنید. شاید تخم مرغی که دیشب به عنوان شام خوردید براس شما لذیذتر از پیتزایی بوده که دوستتان خورده چون او زخم معده داشته و شما نه!

دست بالای دست بسیار است!

باید بدانید که دست بالای دست بسیار است، شما اگر به پله ای برسید که حسادت میکنید، دلتان میخواهد به پله بالاتر بروید و تا زمانی که حسادت در شما وجود دارد، این این داستان هم ادامه دارد. چون یکسره کسانی را پیدا میکنید که از خودتان بالاترند یا ماشین و خانه بزرگتر از شما دارند یا همسر زیباتر از شما و… راهکار این است که این سیم را قطع کنید. در واقع اگر بخواهید همینطور ادامه دهید از مرغ چاق همسایه تا دکمه کت داماد در شب عروسی دوستتان باعث تحریک حسادتتان میشود و این درگیری فکری باعث میشود که دیگر به کارهای روزمره خودتان هم نرسید.

تمرین های عملی از بین بردن حسادت در هفت روز

میدانید همین الان چند نفر حاضرند جای خودشان را با شما عوض کنند؟

 میدانید چیزهایی دارید که باعث حسادت دیگران میشود؟پدر و مادر،همسر،خانه، جوانی،زیبایی،زمان،دوستان خوب و…  روی یک کاغذ بنویسید چه چیزهایی دارید که باعث افنخارتان میشود.شاید اولش چیزی به نظرتان نیاید اما بدبین نباشید فکر کنید و خوبی های زندگی تان را روی کاغذ بنویسید.میبنید که شما آنقدرها هم وضعتان خراب نیست و دلیل حسادت دیگرانید.این کار به شما کمک میکند که خود را هم ببینید و نه فقط دیگران را! حتی بد نیست گاهی سری به مراکز درمانی و آسایشگاه های معلولین بزنید. این کار چه نفعی برای شما دارد؟ حس شکر گذاری را در شما افزابش میدهد. بد نیست گاهی هم نگاهی به پایین بیاندازید و افرادی را ببینید که آرزوی جایگاه شما را دارند.

 به پست های شبکه های اجتماعی اعتماد نکنید!

شاید دلیل ناراحتی تان دیدن عکس اینستاگرام دوستتان کنار دریا بوده است! شاید هم دیدن برق یک النگوی کوچک زیر لباس جاری تان! و یا شاید ماشین شاسی بلندی که همسر دوستتان به تازگی خریده! فرقی نمیکند بهرحال حسادت حسادت است دیگر و علامت آن هم همین ناراحتی و فشردگی الان قلب شماست. بهتر است بدانید همانطور که گفتیم هر سکه ای دو رو دارد. شما پشت قاب دوربین و در موقعیت آنها نیستید. شاید بعد یا قبل از گرفتن عکس اتفاقی افتاده که از آن بیخبرید و فقط روی خوب ماحرا را میبینید! اگر باز هم فکر میکنید دیدن این عکس ها اعصابتان را بهم میریزد بهتر است مدتی این صفحات را دنبال نکنید.

عیسی به دین خود،موسی به دین خود!

یک بار نه چند بار به خودتان یادآوری کنید که نه موفقیت و نه شکست دیگران تاثیری روی زندگی من نمیگذارد و من زندگی خودم را دارم.چطور میتوانید این کار را بکنید؟ با تمرکز روی زندگی خودتان. الان و همین امروز چه کاری می توانید انجام دهید که زندگی تان به زندگی رویایی تان نزدیک شود؟

تمرین های عملی از بین بردن حسادت در هفت روز

سه هیچ به نفع شما!

حسادت نیروی قوی دارد که میتواند شما را به کارهایی وا دارد که فکرش را هم نمیکنید. داستان حسادت هابیل و قابیل را یادتان است که حسادت باعث برادرکشی شد؟ ما قاتل نیستیم اما میتوانیم از این احساس قوی به نفع زندگی خودمان استفاده کنیم بنشینید و فکر کنید دقیقاً به چه چیزی حسادت میکنید؟ اگر نمیتواند ریشه دقیق حسادت خود را پیدا کنید آن را از لابه لای اتفاقات و حرفایی که شما را ناراحت کرده و به این روز انداخته پیدا کنید. بنشینید و فکر کنید دقیقا از چه روزی بعد از چه حرفی با دیدن کدام صحنه حسادت به سراغ شما آمد؟ آیا انگیزه شما از حسادت پول است؟ موقعیت؟ مدرک تحصیلی؟ خانه بزرگ و… هر چه که باشد شما میتوانید برنامه ریزی کنید و کم کم به آن برسید. با این کار یا یک تیر دو نشان زده اید هم با حسادت حال خودتان را خراب نکردید و هم برای پیشرفت زندگی تان تلاش کردید و این یعنی سه هیچ به نفع شما!

دست از مقایسه بردارید

روی خودتان متمرکز شوید. نگویید چه استعدادهایی دارم  که میتوانیم با نشان دادن آن اطرافیان را غافلگیر کنم! …نه… روی دیگران خط بکشید… کارهایی را انجام دهید که خودتان را خوشحال کند و نه دیگران را!  حسادت فقط باعث اتلاف وقت و انرژی شما میشود.شاید رفتن به کلاس نقاشی که همیشه آرزو داشتید باعث از بین رفتن حسادت تان شود چون در این صورت فقط به خودتان و نقاشی تان فکر میکنید. حسادت رابطه مستقیمی با بیکاری دارد هر وقت که احساس کردید حسادت میکنید لیست بلند کارهایی را که باید انجام دهید به خودتان یادآوری کنید. در واقع با انجام دادن کارهایی که دوست دارید توجه تان به خودتان برمیگردد.

 برای از بین بردن حسادت هم باید روی فکر خود کار کنید و هم تمرین عملی انجام دهید. مثلاً یک شناگر اگر صدها صفحه کتاب و جزوه برای آموزش شنا خوانده باشد تا در آب نپرد شنا کردن را یاد نمیگیرید.برای دریافت آموزش تمرین های عملی از بین بردن حسادت روی لینک زیر کلیک کنید:

تمرین های عملی از بین بردن حسادت در هفت روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی تلگرام