صفحه اصلی / آموزش رایگان / آموزش گلدوزی با دست با نخ دمسه

آموزش گلدوزی با دست با نخ دمسه

در این پست راهنمای شروع آموزش گلدوزی با دست از پایه را داریم.

گلدوزی هنری است که میتوانید از آن برای دوخت روی رومیزی و شال و کوسن و هر سطح پارچه ای استفاده کنید. حواستان باشد که گلدوزی آنقدر آرامبخش و اعتیادآور است که بعد از مدتی به عنوان مسکن میتوانید به آن وابسته شوید.

ضمن اینکه گلدوزی قیمت هر پارچه ای را بالا میبرد. مثلاً قیمت رومیزی ساده با گلدوزی شده یکی است؟ قطعا نه! و احتمالا یک و نیم تا دوبرابر قیمت رومیزی بیشتر!

برای آموزش صفر تا صد گلدوزی با دست اینجا را کلیک کنید

آموزش گلدوزی با دست روی تابلو

ابتدا لوازم مورد نیاز گلدوزی را معرفی میکنیم:

کارگاه گلدوزی که چوبی یا پلاستیکیش فرق نداره، کارگاه گلدوزی چوبی سایز ۶ مناسبه، بازم بستگی به الگوتون داره. موقع کار با کارگاه دقت کنید نباید دستتون روی کارگاه باشه، لبه کارگاه رو بگیرید و گلدوزی کنید.

رشته (کلاف) نخ گلدوزی که میتونه نخ شماره دوزی، کوبلن، عمامه و ابریشمی باشه دقت کنید برای گلدوزی برزیلی یعنی برجسته از نخ ابریشمی شماره ۶ و ۹ استفاده کنید. احتمالاً یکی از دردسرهای عظیم شما موقع گلدوزی گره و پیچ و تاب خوردن نخ هاست برای جلوگیری از این مشکل نخ ها را دور یک کلاف کاغذی بپیچید.

گلدوزی تابلو با دست

پارچه کتانی یا پنبه ای برای گلدوزی که مطلوب ترین موارد ترکیبی از کتان و ابریشم مصنوعی است. استفاده از پارچه های نخی، مخمل و ساتن برای گلدوزی مناسب اند.

بسته ای از سوزن های گلدوزی که البته منظور از سوزن گلدوزی سوزنی است که سوراخ درشتی برای عبور نخ های ضخیم گلدوزی داشته باشد.

قیچی دالبر برای گلدوزی خیلی ضروریه چون پارچه رو زیگ زاگی می چینه و از ریش ریش شدن حفظ میکند.

قیچی کوچک معمولی یا نخ چین برای چیدن نخ های دوخت در گلدوزی.

گلدوزی برزیلی روی گردنبند

چگونگی انتقال الگو روی پارچه:

الگو را با خودکار روی کاغذ بکشید یا پرینت بگیرید، قطعه ای از پارچه را روی الگو قرار دهید و در مرکز پارچه تنظیم کنید. حالا یک طرف پارچه را به کاغذ به کمک سوزن ته گرد وصل کنید. پارچه اطراف سنجاق را با دست صاف کنید. پارچه نباید کشیده شود و باید کاملا پهن شده باشد. از یک دست برای کشیدن استفاده کنید و از دست دیگر برای نگه داشتند پارچه، سپس نقشه را انتقال دهید.

خودکارهای ژله ای بهترین روشی است که برای انتقال طرح های گلدوزی مناسب است. میتوانیم از کاربن هم استفاده کنیم ولی کاربن باید همرنگ یا نزدیک به رنگ پارچه باشد. یک روش خوب دیگر برای انتقال طرح روی پارچه استفاده از یک منبع نور زیر کار است.

آموزش گلدوزی با دست با نخ دمسه

گلدوزی مجموعه ای از دوخت هاست. یعنی برای دوخت یک طرح باید چندین مورد دوخت مثل دوخت زنجیره ای، دوخت دندان موشی، زیگزاگ، بخیه، انوع مارپیچ و انواع گل ها و ساقه ها را بلد باشید.

صحبت از طرح اولیه گلدوزی شد. طرح اولیه گلدوزی را میتوانید در اینترنت پیدا و پرینت بگیرید یا اینکه خودتان آن را روی کاغذ طراحی کنید.

تعداد دوخت هایی که برای (گلدوزی با دست) باید بلد باشید بالای ۳۰ مورد دوخت است

آموزش زیر سرفصل های کاملی از آموزش (گلدوزی با دست) را ارائه می کند

که همه را یکجا با هم پیدا نمیکنید

برای آموزش صفر تا صد گلدوزی با دست اینجا را کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی تلگرام