صفحه اصلی / آموزش رایگان / آموزش قلاب بافی از پایه

آموزش قلاب بافی از پایه

برای آموزش قلاب بافی از پایه ابتدا باید با لوازم مورد نیاز قلاب بافی آشنا شوید،

در ادامه ضمن معرفی لوازم مورد نیاز به توضیح هر یک و نکات خرید آن می پردازیم.

برای دریافت بیش از ۱۰۰۰ فیلم آموزش بافتنی به زبان فارسی اینجا را کلیک کنید

۱-قلاب:

قلاب های مخصوص قلاب بافی دارای اشکال و اندازه های متنوعی هستند که هر کدام کارایی خود را دارند و بسته به ضخامت نخ و نوع بافت مورد استفاده قرار میگیرند اما به طور معمول برای قلاب بافی از قلاب شماره ۰۰ در قلاب های استیل و قلاب شماره ۲٫۵ در قلاب های پلاستیکی، چوبی و… استفاده می شود.

برای بافت عروسک و افراد مبتدی قلاب شماره ۰۰ استیل یا شماره ۲  و یا ۲٫۵ پلاستیکی توصیه می شود. دقت کنید قلاب ۰۰ همان ۰ می باشد.

قلاب بافی

۲-کاموا:

برای شروع بافت شما نیاز به یک کاموای نرم دارید که راحت بتوانید با آن کار کنید. بهتره تارهای کاموا از هم جدا نباشد (مثل کاموای لادن) چون در حین کار رشته ها از هم جدا می شوند و برای مبتدی ها کار با این کاموا سخت است. هر وقت حرفه ای شدید میتونید استفاده کنید چون کاموای نرم و خوبی است.

برای خرید کاموا بهتره از فروشنده بخواید کاموایی رو به شما بده که به قلاب شماره ۲ بخوره. رنگ های روشن خیلی عالی هستند. استفاده از کامواهای خیلی ضخیم هم شما رو دچار مشکل میکنه و کاموای زیادی برای بافت استفاده میشه.

قلاب بافی

روی لیبل هر کاموایی علامت هایی درج شده که بهتره موقع خرید به اونها توجه کنیم:

در قسمتی که عکس میل یا قلاب قرار دارد شماره میل یا قلاب پیشنهادی برای بافت نوشته شده که بهتره از قلابی در همین محدوده مخصوصاً هنگام بافت از روی الگو استفاده شود.

روی لیبل کاموا یک مربع ۱۰ * ۱۰ نشون داده شده که میزان کشش نخ در بافت رو نشون میده: در کاموای زرد رنگ یک طرف این مربع عدد ۲۵ و طرف دیگر آن عدد ۱۷ نوشته شده. منظور اینه که با این کاموا و قلاب پیشنهادی اگر مربعی ۱۰ * ۱۰ ببافیم باید در هر ردیف ۱۷ گره و در کل ۲۵ ردیف داشته باشیم.
این کار به این منظور هست که ما بتونیم اندازه دقیق لباس رو فقط با اندازه گیری بدست بیاریم(بدون پرو کردن) که این کار دقت کار رو خیلی بالا می برد.

قلاب بافی

کدهای مربوط به رنگ (Lot.No , Col.No): برای پیدا کردن نخ همرنگ نخ قبلی که حین کار تمام شده باشه به کار میاد
توصیه‌هایی مربوط به نوع نگهداری، شستشو و اتو زدن که با علامات مخصوص به خودشون روی لیبل وجود دارند مثل دمای مناسب شستشو یا امکان اتوی مستقیم و …

ابتدا باید به طول نخ توجه کنیم، سبکی یا سنگینی نخ ها بسته مدلی که قصد بافت اون رو داریم انتخاب میشوند برای مثال: در لباس نوزاد یا پتو نخ سبک و لباس مجلسی زنانه نخ سنگین استفاده میشود.

آموزش قلاب بافی

۳-سنجاق:

سنجاق یا وسیله ای برای گم نکردن شروع رج. میتوانید از کاموای رنگ مخالف هم استفاده کنید.

۴-قیچی:

برای برش کاموای اضافه

قلاب بافی

نکته بعدی نحوه در دست گرفتن قلاب است، قلاب را معمولاً به دو روش در دست می گیرند:

مانند مداد

قلاب بافی

برای دریافت بیش از ۱۰۰۰ فیلم آموزش بافتنی به زبان فارسی اینجا را کلیک کنید

مانند چاقو

قلاب بافی

شما باید روشی را انتخاب کنید که در آن حالت دستتان راحت تر است در غیر اینصوت هم بافت شما زیبا نخواهد شد و هم دچار دست درد می شوید.

دقت کنید که هر قلاب چند قسمت مختلف دارد

آموزش قلاب بافی

قسمت A و B برای نگهداری نخ و ایجاد گره و قسمت C که به نام منطقه کاری قلاب است، قسمت تخت قلاب D که به نام نگهدارنده انگشت یا استراحتگاه شصت معروف است و قسمت E که دسته قلاب است.

به نحوه گرفتن نخ در دست نگاه کنید

قلاب بافی

نخ را با دست چپ نگه می دارید به این صورت که انگشت کوچک انتهای نخ را نگه می دارد، نخ به دور انگشت سبابه پیچیده میشود که البته لازم نیست پیچیده شود، همین که انگشت حکم راهنمای نخ را داشته باشد یعنی نه خیلی سفت نه خیلی شل باشد و آن را بالا نگه دارد و اجازه ده نخ به راحتی عبور کند کافی است، بعد با دو انگشت شصت و میانه هم زنجیر یا بافت را نگه می دارید.

البته لزومی ندارد خودتان را مجبور کنید که نخ را شبیه تتصویر نگه دارید اما وقتی این مدل از نگه داشتن نخ ر دست رو یاد بگیرید راحت تر می بافید.

 

 

برای دریافت بیش از ۱۰۰۰ فیلم آموزش بافتنی به زبان فارسی اینجا را کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی تلگرام